Napisz: sklep@dopasujbagaznik.pl

Zadzwoń: +48 22 729 82 44   +48 501 138 892

Jak wybrać bagażnik

Bagażnik dachowy jest niezbędną bazą do zamontowania boxa lub innych akcesoriów na dachu samochodu.

Aby dobrać bagażnik dachowy dopasowany do auta należy posiadać dokładną wiedzę dotyczącą:

- marki

- modelu

- roku produkcji

- typu nadwozia

Bagażniki dachowe najczęściej montowane są za krawędź dachu tj. pod drzwi, na relingi lub w oryginalne punkty fabryczne.
Bagażniki dachowe posiadają belki stalowe lub aluminiowe. Belki aluminiowe charakteryzują się ładniejszym wyglądem oraz praktycznym i łatwym sposobem montażu akcesoriów przy pomocy wsuwek. Natomiast na belkach stalowych montaż wszelkich akcesoriów odbywa się przy pomocy cybantów. Ponadto warto wiedzieć, iż belki aluminiowe, które posiadają aerodynamiczny kształt nie generują szumów oraz hałasu. Przykładem takich belek są belki Whispbar, które swym wyglądem przypominają skrzydło samolotu.

Poniżej kilka pytań i odpowiedzi dotyczących bagażników dachowych.

 

Jaka jest dopuszczalna prędkość podczas jazdy z bagażnikiem na dachu?

Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku. Bardzo istotne są ogólne warunki na drodze. W kwestii bezpieczeństwa należy zwracać szczególną uwagę na przeciążenia przy ruszaniu, hamowaniu i zakrętach. Silne podmuchy bocznego wiatru mogą być również dużym zagrożeniem. W kraju mało restrykcyjnym pod kątem ograniczeń prędkości tj. w Niemczech samochodom z boxami, ładunkami czy rowerami na dachu nie wolno przekraczać 130 km/h.Dlatego należy pamiętać o tym, iż jazda z ładunkiem na dachu powinna być bardziej płynna i wolniejsza niż jazda bez załadowanego bagażnika.
 

 

Czy to prawda, że największy hałas towarzyszy podczas jazdy z samym systemem nośnym?

Podczas jazdy z bagażnikiem na dachu zwłaszcza przy większej prędkości towarzyszy nieprzyjemny hałas. Jego natężenie może być zróżnicowane w zależności od bagażnika oraz modelu samochodu. Największy hałas towarzyszy podczas jazdy z samymi belkami. Hałas zmniejsza się po zamontowaniu uchwytów rowerowych lub boxa. Jeżeli nie przewozisz na stałe uchwytów rowerowych lub boxa w celu zwiększenia komfortu jazdy i zmniejszenia zużycia paliwa wskazane jest zdemontowanie belek bagażnika.

 

Jak dużo mogę przewozić na dachu swojego samochodu?

Podczas wyboru bagażnika jednym z kryteriów, jakie bierzemy pod uwagę z pewnością jest nośność belek. Maksymalny ciężar przewożonego na dachu ładunku nie jest jednak uzależniony wyłącznie od nośności belek bagażnika dachowego.Bardzo istotna jest nośność dachu samochodu, która najczęściej wskazana jest w instrukcji obsługi pojazdu. Ważne jest, aby nie przeciążać dachu samochodu, aby pamiętać o tym, iż na obciążenie dachu składa się nie tylko ciężar ładunku, lecz także systemu nośnego i akcesoriów.

 

Czy zakupiony przeze mnie bagażnik będzie też pasował do innego samochodu?

Niektóre bagażniki samochodowe pasują na kilka lub wiele modeli samochodów. Inne zaś umożliwiają wymianę jedynie elementów, które można dokupić przy zmianie samochodu.  Nie istnieje bagażnik uniwersalny pasujący do wszystkich modeli samochodów. W przypadku bagażników na reling również trudno jest o gwarancję dopasowania do innego auta. Jest tak, dlatego iż profile relingów są coraz bardziej zróżnicowane. Najważniejszym kryterium przy wyborze bagażnika dachowego jest sposób mocowania bagażnika, który zapewni bezpieczne oraz długie użytkowanie.

 

Czym jest montaż akcesoriów lub boxa przy pomocy wsuwek?

Tradycyjnym sposobem montażu akcesoriów lub boxów na bagażniku dachowym są tzw. cybanty. Aluminiowe belki dają możliwość zamontowania akcesoriów i boxa na wsuwkach, które umieszcza się w profilu belki i w montowanej przystawce. Zaletą tego systemu montażu jest elegancki wygląd oraz brak możliwości demontażu akcesoriów przez osoby niepowołane.


Masz pytania?

sklep@dopasujbagaznik.pl

Email
sklep@dopasujbagaznik.pl

+48 22 729 82 44, +48 501 138 892

Kontakt telefoniczny
+48 22 729 82 44
+48 501 138 892

  • Bagażniki dachowe
  • Boxy dachowe
  • Uchwyty rowerowe na dach
  • Uchwyty na narty
  • Uchwyty rowerowe na klapę
  • Uchwyty rowerowe na hak
  • Uchwyty do sprzętu wodnego
  • Łańcuchy śniegowe
  • Akcesoria

Skontaktuj się z nami

Newsletter

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje
o promocjach i kupony rabatowe